Denní nášup

Online prodej knih, antiquariát

SAMÓ TIHÓ - Spáčil - Žeranovský

Žánr:
poezie
Dostupnost:
skladem


 autor: Jan Spáčil-Žeranovský 

 vazba: tvrdá

 počet stran: 150

 rok vydání: 1903 - II. vydání (možná až 1925)

 stav: velmi pěkný (viz. foto)

 ANTIKVARIÁT !!

počet:
 

Samó tihó

črty z Hané - raritní kniha psaná v hanáčtině

O knize: vazba tvrdá, formát A5, stav výborný 

O autorovi: Jan Spáčil, narozený v roce 1857 v Žešově u Prostějova (zemřel 9.1.1905 ve Šternberku), byl novinář, básník, prozaik, překladatel z francouzštiny a J. Vrchlického do němčiny.

Jan Spáčil -Žeranovský (1857–1905) působil v redakcích různých listů ve Vídni a v Praze (např. Divadelní list, Čech, Hlas, Ratibor). Vydával v nich svoje básně, úvahy, fejetony, črty a reportáže. Jeho příspěvky můžeme najít také ve Světozoru, Zlaté Praze, Koledě, Prostějovských novinách a Hlasech z Hané. Jeho jediná básnická sbírka Výše a propasti vyšla až posmrtně v roce 1909. Svým obsahem a formou se přihlásila k Jaroslavu Vrchlickému.

„Za jeho života vyšla knížka črt a básní v hanáčtině Samó tihó. Věnoval ji vlastenci a majiteli hostince Pod žudrem v Mlýnské ulici v Prostějově Štěpánu Kožušníčkovi. Právě zde se scházel v diskusích tzv. hanáckého parlamentu se svými vrstevníky – řemeslníky, měšťany i literáty Otakarem Bystřinou a Karlem Zgodou Křenem. V črtě České Prostijov napsal: Vápenico, jož be člověk ani nepoznal. Menoje se včel Sadová třida a je skoro nová. A tož sem se jako obrátil v tó strano ke Kostelecké holece okolo třech kohótu, třech zajecu, zámeckém renkem na vale. Ja po tech valech néni jož ani zminke. Včel só srovnany se zemňó a to misto je vesázeny stromama.

Co o něm napsal dobový tisk: Pochován dne 12. ledna 1905 v Prostějově, blízko rodného Žešova. Básník Hanák, zamilovaný do Viktora Huga, jemuř osud usoudil hrbit se v jařmu redakcí. Co psal, psal s velkou intensitou a vřelostí ducha, kladl si mety nad svou sílu a vyčerpal předčasně zásobu svých nervů. Blázinec šternberský byl mu posledním žalářem. Literatura po něm dědí: Německý překlad Vittprie Colonny, Trofeje Herediovy a hanácké studie: Samó tihó.

Obsah knihy: Kniha psaná v hanáčtině. Jedná se o črty a feuilletony z Hané, sezbírané články, dopisy, básně a statě, které jako redaktor různých listů osobně dostával od čtenářů.

 

 


SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ
DOPORUČUJEME
 
VÁŠ ÚČET
NOVINKY
EET

Vzhledem k zavedení "Elektronické evidence tržeb" (EET) jsme byli nuceni ukončit osobní prodej přímo zákazníkovi - tedy platbu v hotovosti. Od 1. 3. 2017 - probíhá prodej knih výhradně přes náš objednávkový formulář a následné zaslání knihy poštou, na dobírku. Děkujeme všem zákazníkům za pochopení.


Brkola má novinky

Nově z nakladatelství BRKOLA - Okolo100lalala, Feldenkrais dech & hlas, Pan Pavel plní úkol nebo kniha nominovaná na literární cenu Magnesia litera 2016 Samota není zlej


změna telefonního čísla

POZOR !!!

Došlo ke změně telefonního čísla - nově můžete volat na číslo 722 455 926


Archiv novinek
AKČNÍ ZBOŽÍ